Co přinese elektronické zdravotnictví pacientům?

Rychlejší předepisování léků, výsledky prohlídek zasílané na mail, kratší čekací lhůty, internetové seznamy nemocnic s popisem, jak kvalitně a za kolik léčí… To jsou některé z klíčových výhod, jež pacientům přinese takzvané elektronické zdravotnictví e-Health.

Méně plýtvání peněz, více pro pacienty

Elektronizace zdravotnictví může zkrotit plýtvání peněz z veřejného zdravotního pojištění. Například Karta života, se kterou před čtyřmi lety přišla Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR, přináší vcelku hmatatelné výsledky. Odkrývá zbytečná plýtvání ve zdravotnictví a začíná přinášet úspory peněz, které se pak mohou použít tam, kde jsou víc třeba. Tedy na léčbu vážně nemocných pacientů či na přístup pacientů k moderním lékařským metodám.

Kvalitnější a bezpečnější zdravotní péče

Správná práce s informacemi nabízí lékaři možnost poskytovat kvalitnější a bezpečnější zdravotní péči. Umožní mu využití dostupných informací k správnému a rychlému rozhodování, vyvarování se chyb a omylů. Nebudou se již zbytečně opakovat provedená vyšetření, eliminuje se předepisování nevhodných léků a jejich kombinací atd. Nepřehlédnutelným přínosem je rovněž zefektivnění poskytování péče.

Zavedení eHealth umožní různé moderní způsoby lékařské péče, jako je například tzv. homecare, neboli domácí péče o nemocného, či telemonitoring. eHealth umožní kontinuální poskytování lékařské péče kdekoliv a kdykoliv. Například díky telemonitoringu bude možné vzdáleně sledovat pacienty, kteří nebydlí v bezprostřední blízkosti nemocnice či zdravotního střediska. Pacient má měřící a monitorovací přístroje doma u sebe a výsledky měření jsou přenášeny telefonem k lékaři, který je poté hodnotí. Pro pacienty je telemonitoring pohodlný, protože se vyhnou zbytečnému cestování a navíc ušetří čas i své náklady.

Návštěva u lékaře v budoucnosti

V budoucnu až bude plnohodnotné české eHealth fungovat, si tedy pacient nejprve vyhledá svého lékaře ve státem garantovaném registru, v němž budou uloženy doklady o jeho kvalifikaci. Poté si najde odborníka, který mu skutečně pomůže s jeho problémy, a objedná se k němu prostřednictvím internetu na přesný čas. Při návštěvě lékaře pak jen vloží svůj elektronický občanský průkaz do čtečky čipových karet a zadá PIN. Tím mu povolí okamžitý přístup ke své zdravotnické dokumentaci uložené u jeho praktického lékaře, v místní nemocnici nebo u kteréhokoli specialisty, který ho již léčil. Lékař také pacientovi vystaví elektronickou neschopenku, která bude odeslána jeho zaměstnavateli. Pacient proto nebude muset myslet na to, který z mnoha barevných papírků musí kdy a kam doručit. Jediné, co ho bude čekat, než se uloží do postele, bude návštěva lékárny. Tam ale bude také stačit použít čipovou kartu a lékárník znovu zkontroluje, zda jsou léky pro něho opravdu nejlepší. Záznam o vydaném léku se pacientovi automaticky zapíše do jeho osobního lékového účtu v centrálním úložišti receptů.

Kontrola z domova

Z domova si pacient může prostřednictvím internetu zkontrolovat doporučené dávkování, ověřit cenu léku a jeho doplatek, případně i podobných léčiv obsahujících stejnou účinnou látku. Ze svého počítače může také zjistit, kolik a za co dostal lékař a lékárna zaplaceno od jeho zdravotní pojišťovny, nahlédnout do zdravotnické dokumentace u svého lékaře či zhodnotit jeho služby.

Updated: 30. 3. 2018 — 20:48

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..